Čakry sú energetické centrá – koncentrované víry energie, ktoré sú súčasťou energetického systému človeka. V ľudskom tele sa nachádza veľa miest, v ktorých sa sústreďuje energia. Sú to napríklad rozličné akupunktúrne body, ktoré  sa využívajú v technikách akupunktúry.

Primárne energetické centrá, akési hlavné križovatky, na ktorých sa rozdeľuje energia do energetického systému človeka predstavuje  7 základných čakier. Sú umiestnené pozdĺž chrbtice –vertikálne.  Každá čakra je spätá s určitými orgánmi, žľazami a nervovými plexusmi a predstavujú určitý stav vedomia. Tieto čakry majú priamy a významní vplyv na naše zdravie, vnímanie a prejavovanie sa. Čakry prestupujú jednotlivými vrstvami aury a prenášajú medzi nimi univerzálny energiu. Tým vitalizujú ako aurické, tak aj telo fyzické.

Ku každej hlavnej čakre náleží určitá psychická funkcia, preto tieto centrá majú priamy vplyv na rôzne aspekty uvedomenia si. Správna funkcia čakier nám pomôže k tomu, aby sme sa lepšie a ľahšie mohli rozvíjať, prejavovať lásku, viac dávať, ale aj prijímať, ruka v ruke s duchovným rozvojom. Správna funkcia čakier znamená aby každá z nich bol aktívna, otvorená  (prejavujúc sa otáčavým pohybom) a aby boli vo vzájomnej rovnováhe a harmónii. Keď nám energetický systém dobre pracuje, telo a myseľ sú zdravé, vitálne a vyrovnané. Hovoríme o fyzickom a duševnom zdraví.

 

Ako môžeme ovplyvniť činnosť čakier?

V zmysle negatívnom  - zablokovaním čakier stresom, traumatické zážitky, negatívny spôsob

myslenia.

V zmysle pozitívnom - k aktivácii, otváraniu čakier sa využívajú

  1. energetické techniky ako sú cvičenia Päť Tibeťanov, Deväť cvikov vertikality od Róberta Geista, meditácia s čakrami, tachyónový kokon.
  2. terapeutické prípravky - homeopatika, ajurvédske bylinné prípravky.

 

Čakry a časti fyzického tela:

K jednotlivým siedmich základným čakrám je priradená farba, ktorá na ňu tiež najviac pôsobí.

1. červená - všetko pevné, kosti, zuby, nechty, hrubé črevo, nohy, konečník.

2. oranžová - všetko tekuté, krv, miazga, tráviace šťavy, spermie, oblasť panvy, pohlavné orgány, tenké črevo, obličky a moč. mechúr.

3. žltá - spodná časť chrbta, žalúdok, pečeň, žlčník, slezina, pankreas.

4. zelená - horná časť chrbta, srdce, hrudník, dolnú č pľúc, ruky, krvný obeh.

5. svetlo modrá - priedušky, pľúca, hltan, hlasivky, hrdlo, šije, čeľusť.

6. tmavo modrá - malý mozog, uši, nos, dutiny, oči, čelo, tvár.

7. fialová, biela - veľký mozog, lebka.