Vata (Vietor)

Vata je považovaná za vodcu troch ajurvédskych princípov v tele.

Nachádza sa: 1)  hrubé črevo (dolná časť tela, pod pupkom = hlavné sídlo), 2) kosti, 3) nervový systém, 4) močový mechúr

Vata reguluje pohyb mysle a tela. Riadi tok krvi, srdcovú činnosť, dýchanie, myšlienkové pochody, predstavivosť, tvorivosť, prenos nervových vzruchov, hormónov, pohyb stravy a živín zažívacím traktom, vylučovanie odpadových látok, črevnú peristaltiku (pohyby čriev).

Vata je nestála energia ovplyvňujúca Pittu a Kaphu a preto je veľmi dôležité, aby Vata bola v dobrej kondícii - rovnováhe. Jej prvkami sú vzduch a éter.

 

Fyziológia

Ľudia typu Vata sú všeobecne fyzicky štíhlej a slabo vyformovanej postavy. Hruď, prsia sú ploché, žily a svalové šľachy viditeľné. Pleť je hnedá, koža je studená, drsná, suchá a popraskaná. Ľudia typu Vata sú vo všeobecnosti buď vyššej alebo nižšej postavy ako je priemer. Majú dobre viditeľné, vystúpené  kĺby a kosti končatín z dôvodu slabo vyvinutých svalov. Vlasy majú väčšinou kučeravé alebo sklon krútiť sa, riasy sú tenké a oči matné. Oči môžu byť zapadnuté, malé, suché a pozorné. Nechty sú tvrdé a krehké. Tvar nosa mávajú zahnutý.

Chuť do jedla a trávenie je premenlivá. Ľudia typu Vata milujú a súčasne ich vyrovnáva sladkú chuť, kyslú chuť, slanú chuť a teplé nápoje. Vata ľudia majú tendenciu sa potiť menej než ostatné dva typy dóš (Pita, Kapha). Ich spánok môže byť prerušovaný a obyčajne spávajú menej ako ostatné typy. Ich ruky a nohy sú často chladné.

Rýchlo sa učia ale tak rýchlo aj zabúdajú. Niekedy im chýba vôľu, inklinujú k duševnej labilite, a sú citlivé na toleranciu, dôveru alebo odvahou. Vata ľudia bývajú často nervózni, prepadajú strachu a  úzkosti. Vata ľudia majú tendenciu rýchlo zarobiť peniaze rovnako ich aj rýchlo minú.

 

Poznámka:

Všetko je riadené energiami – myšlienka je energia. Treba si uvedomiť, že uvedené charakteristiky sú charakteristické pre dóšu (energiu) Vata a preto nie všetci ľudia typu  Vata budú mať všetky rovnaké uvedené vlastnosti. Nie sme všetci vždy 100% zložkou čistej energie príslušnej dóši, ale sme poväčšine zmesou rôznych pomerov energií Vata, Pitta a Kapha. Ľudia typu Vata sa označujú preto, lebo prevládajú u nich uvedené vlastnosti u daného typu človeka. To znamená, že človek môže mať vlasy a pokožku typu Pitta avšak charakteristika spadá pod vlastnosti Vata. Vedieť prevahu energii v našom tele znamená, vedieť aký typ potravy (energie), musím prijímať aby som bol v rovnováhe.

V Ajurvéde je život považovaný za posvätnú cestu, neustálej interakcie medzi vnútorným prostredím (vrodenou Tridóšou- Vata/Pitta/Kapha) a meniacim sa vonkajším prostredím. Prejavujúce sa vonkajšie zmeny môže jedinec kompenzovať pomocou svojich vnútorných síl tak, že si zmení svoj jedálníček, životný štýl, správanie a tým môže dosiahnuť žiadanú rovnováhu.

 

Pitta (Oheň)

Pitta predstavuje silu, vytvorenú dynamickou súhrou vody a ohňa. Tieto sily predstavujú transformáciu. Pitta reguluje trávenie, vstrebávanie, výživu, metabolizmus, telesnú teplotu, sfarbenie kože, lesk očí, inteligenciu a empatiu. Z fyziologickej stránky Pitta reguluje  vzbudenie hnevu, nenávisti a žiarlivosť, ďalej reguluje tenkého čreva a žalúdku,  reguluje potné žľazy a krv.

Nachádza sa: 1) pečeň ( stredná časť tela, medzi pupkom a srdcom = hlavné sídlo), 2) žalúdok, 3) koži, 4) za očami, 5) pot, 6) lymfa, 7)krv, 8) plazma.

 

Fyziológia

Ľudia typu Pitta sú strednej postavy s primerane vyvinutou kostrou a svalovou hmotou. Ich hrudníky nie su ploché ako u ľudí typu Vata a ich žily a šľachy sú viditeľné len mierne. Kĺby a kosti tak nevystupujú ako u Vata.

Pokožka môže byť medená, žltkastá, červenkastá alebo svetlá. Koža je jemná, teplá a menej vráskavá ako u typu Vata. Vlasy sú jemné, hodvábne, červené (ryšavé) alebo hnedasté, a so sklonom k predčasné šediveniu alebo vypadávaniu vlasov. Oči bývajú šedé, zelené, alebo medeno- hnedé. Očné bulvy obvykle stredne vystupujú, zrak býva často slabý. Nechty sú mäkké. Tvar nosa býva ostrý a špička má tendenciu byť zafarbená do červena.

Ľudia typu Pitta majú silný metabolizmus, dobré trávenie a veľkú chuť k jedlu. Ľudia typ Pitta obvykle príma veľké množstvo jedla a tekutín. Typy Pitta majú prirodzenú túžbu po sladkej, horkej a zvieravé chuti a v obľube majú studené nápoje. Ich spánok je strednej dĺžky, ale bez prerušenia. Produkujú veľké množstvo moču a stolice sú žltkasté, tekuté, mäkký a hojné. Majú sklon k nadmernému potenie. Telesnú teplotu môžu mať mierne vyššiu, ich ruky a nohy majú tendenciu byť teplé. Pitta ľudia neznášajú slnečné svetlo a teplo.

Z psychologického hľadiska, Pitta ľudia sú dobre chápavý, sú veľmi inteligentný, výbušný  a majú tendenciu byť dobrí rečníci. Po emocionálnej stránke majú sklon k nenávisti, hnevu a žiarlivosti. Sú veľmi ambiciózny a radi bývajú vo vedúcich pozíciách. Pitta ľudia oceňujú materiálnu prosperitu a majú tendenciu byť mierne dobre finančne zabezpečený. Radi vystavujú svoje bohatstvo a luxusné postavenie.

 

Kapha (voda)

Kapha (voda) je koncepciou rovnováhy prvkov vody a zeme. Kapha zodpovedá za usporiadanie, stavbu organizmu teda jej funkcia je štruktúrna a mazacia. Kapha predstavuje pevnosť a odolnosť organizmu, maže kĺby, poskytuje vlhkosť koži, pomáha hojiť rany,  dáva biologický silu, vitalitu a stabilitu, zodpovedá za dlhodobú pamäť, dodáva energiu srdcu a pľúcam a udržuje imunitu.

 

Nachádza sa: 1) pľúca (horná časť tela = hlavné sídlo), 2) krk, 3) tukové tkanivo, 4) hlava 5) kĺby, 6) očné bulvy.

 

Fyziológia

Ľudia typu Kapha majú obyčajne dobre vyvinuté telá, pričom majú silný sklon k nadváhe. Ich hrudník je klenutý a široký, žily a šľachy nie sú viditeľné vzhľadom k hrúbke ich pokožky a ich dobre vyvinutej svaloviny. Kosti sú nevystupujúce.

Ich pleť je obyčajne svetlá, biela alebo bledá, pokožka býva  jemná, lesklá, mastná studená a chladná. Vlasy sú husté, tmavé, jemné a vlnité. Oči sú sýto čierne alebo modré, očné bielko býva vypuklé, výrazné a príťažlivé.

Po fyziologickej stránke majú ľudia Kapha malý ale pravidelný apetít. Vzhľadom k spomalenému tráveniu, majú tendenciu konzumovať menej potravy. Ich obľúbenou chuťou je pálivá, horká a zvieravá chuť. Stolica býva mäkká svetlej farby, vylučovanie je pomalé. Potia sa málo, ich spánok je zdravý a dlhý. Majú sklon pohybovať sa pomaly, sú vytrvalí vitálni, šťastní a väčšinou zdraví. 

Z psychického hľadiska kapha zodpovedná za emócie pripútanosť, chamtivosť a dlhotrvajúcu závisť z pozitívnych emócii vyjadruje tiež  tendenciu smerom k pokoju, odpusteniu a lásky. 

Ich chápanie je pomalé, avšak úplné: ak niečo pochopia, ich poznanie resp. pamäť je dlhodobá. Kapha ľudia majú tendenciu byť bohatý. Zarábajú peniaze, ktoré starostlivo vedia  sporiť resp. míňať.